Ana Sayfa Türkiye, Uncategorized 18 Kasım 2019 256 Görüntüleme

Minimalizm Üzerine Notlar – M. Tolga Ercedoğan

Sevgili okuyucularımıza öncelikle merhabalar diliyorum.Sizlerle yeni bir yazımızda tekrar beraberiz. Bu yazımızın konusu günümüz müzik ve sanat akımlarından sadeliği ön plana almış bulunan Minimalizm üzerine olacaktır.Şimdiden keyifli okumalar dilerim. Sizlerle buluşma imkanı verdiği için Antalya’nın Haberi ailesine ise ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

İsterseniz Minimalizm nedir,ne değildir ilk olarak onun üzerinde duralım.

Minimalizm, modern sanat ve müzikte, kökeni 1960’lara giden, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. ABC sanatı, minimal sanat gibi tabirlerle de anılır.

Başka bir tanıma göre ise minimalizm şu şekilde ele alınmaktadır.

“Özetle ‘sadecilik‘ diyebiliriz. Sadecilik kavramında görünüş, aslında bir değerdir. Eğer bir işlevi yoksa, o zaman bu özellik görünüşe dahil edilmemelidir. Minimalist bir parçada her şeyin bir nedeni, açıklaması vardır. Fazlalıklardan arınma ve işlevsellik gibi detaylar ön plana çıkar.”

Görüldüğü üzere,minimalizm hakkındaki genel tanımlar sadelik noktasında birleşmektedir.Özetle sade bir hayat tarzı ve yaşama arzusunda olan kimseler için minimalist diyebiliriz.

Minimalist, minimalizmi bir hayat görüşü olarak belirleyenlere de verilen bir isimdir.

Minimalizmin olmazsa olmaz bazı koşulları vardır. Örneğin bir minimalist, fazlalıklardan kurtularak sade hareket eder. Gerçekten ihtiyacı olmayan nesneleri, objeleri çevresinden uzaklaştırır. İnsan ilişkilerinde de ‘gerekmiyorsa konuşmamak’ da bir minimalist davranış örneğidir. Çeşitli film afişlerinde ya da kitap kapaklarında sadece tek bir objenin öne çıkartılması ve sade bir görüntü kullanılması da minimalist bir tercihin örneği olarak sunulabilmektedir.

Minimalizm neden önemli?

Peki esas noktaya gelecek olursak;Minimalizm neden önemlidir? Bunun cevabını uzmanlar şöyle veriyor:

Uzmanlara göre, minimalizm kişileri fazlalıklardan kurtaracağı için önemlidir. Odaklanmayı zorlaştıran, kişiyi yolundan alıkoyma potansiyeli taşıyan pek çok şeyi hayattan çıkartmayı gerektiren minimalizm, zamanı daha verimli ve yararlı kullanmayı sağlamaktadır.

Einstein, Jobs, Zuckerberg’de Minimalist 

2. yüzyılda Roma İmparatoru olan Marcus Aurelius, minimalist yaşamı destekleyen Stoic felsefe (Kıbrıslı Zenon‘un kurduğu Stoacılık, en basit haliyle; insanın temel amacının mutluluk olduğunu savunan Helenistik bir felsefe akımıdır) üzerine meditasyon yaparken Batı felsefesinin babası Sokrates (Socrates), maddi arayışlardan ziyade erdemin peşinde olunması gerektiğini savunmuştur.

Evinde yalnızca bir Einstein tablosu, bir lamba, sandalye ve bir de yatak olan Apple’ın kurucusu Steve Jobs, iş hayatından özel yaşamına minimalizmi benimsemiş en ünlü isimlerden biriydi.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in de iş yaşamından özel yaşamına, minimalist felsefeye uygun yaşayan en ünlü isimlerdendir. Yıllarca tişört/ pantolon/ terlik ya da sneaker gibi adeta onunüniforması haline gelen giyim tarzıyla eleştirilse de Zuckerberg, giyim kuşam için zaman harcamamayı tercih ettiğini dile getirmekten çekinmemiştir.

Bilim insanı Albert Einstein da basit bir hayat sürmekteydi ve çok az kıyafeti olduğu da biliniyordu. Yalnız tutkun olduğu puro, kahve ve müzik için para harcardı, ünlü fizikçi…

Visits: 1041
Hazır Site by Uzman Tescil