Ana Sayfa Türkiye 15 Kasım 2019 298 Görüntüleme

Türkiye Neden İntihar Ediyor? – Berat Şendil

“Felsefenin temel sorunu yaşanmaya değer olup olmamasıdır.” Albert Camus’un Sisifos Söyleni kitabının girişi -yanlış hatırlamıyorsam- Nietzche’nin bu alıntısıyla başlamaktadır. Bu cümleyi biraz genişletmek istiyorum; “Yaşamın kendisinin temel sorunu yaşanılabilir yahut yaşanamaz olmasıdır.” Ülkemiz son bir haftadır  İstanbul’un Fatih semtinden ve Antalya’dan gelen intihar haberleriyle çalkalandı. Son dört yıldır ülkemizin içinde olduğu kara bulut, etkisini yurttaşların üzerinde daha da artırmaktadır.  Etkisini her yıl daha da gösteren ekonomik kriz, sonucu anlaşılmaz politik hamleler bizleri çok yordu . Sokakta, evde, okulda hiç kimse kendisini huzurlu ve güvende hissedemiyor –burada farazi konuşmuyorum, ülke içinde yapılan araştırmalar bu dediklerimin doğru olduğunu size gösterebilir- .  Son duyduğumuz intiharlar aslında ilk değildi, ondan önce geçen sene bir baba çocuğuna pantolon alamadığı için intihar etti. Somut çözümler gelmediği sürece insanımızın intihar etmeyi kafasında bir seçenek olarak görmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. 

Neden intihar ettiğimizin peşine geçen hafta olan iki intihar vakasını inceleyerek düşmemiz daha doğru olacaktır. İlk olarak Fatih semtinde gerçekleşen intihar olayını ele alalım;  6 Kasım 2019 tarihinde dört kardeş anti depresan alıp intihar etti. Bu kardeşlerden biri müzik öğretmeni idi, öbürü Üniversitede modellik yapıyordu, biri de kuryeydi. Yaşları kırk beş ila altmış arasında değişen bu dört kardeş bekardılar ve aynı evde yaşıyorlardı. Neden intihar ettiler? Kimse buna kesin  cevap veremez, ancak alışveriş yaptıkları bakkalın ajanslara yaptığı açıklamaya bakılırsa, bakkala 2.260 lira borçları vardı. Üstelik Müzik öğretmeni olan kardeşin kartına banka haciz koymuştu. Görülebiliyor ki bu dört kardeş zorlaşan ekonomik koşullarına boyun eğmişlerdi. İnceleyeceğimiz diğer vaka ise Antalya’da bir babanın  çocuklarıyla beraber siyanür içmek suretiyle intiharı, 9 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşen olayın ardından babanın bıraktığı notta baba “ Herkesten Özür diliyorum, yapacak bir şey yok, hayatımıza son veriyoruz.” Diyor. Baba, üstündeki maddi yükümlülükleri kaldıramadığı için intihara karar verdi diyelim, peki neden çocuklarını da öldürdü?  Bunu bilemeyiz, ama haddimiz olmadan bir fikir üretelim; belki de baba çocuklarının da kendisi gibi maddi zorluklarla yaşayacağını düşünmüştü. Belki baba bu ülke için umudunu tamamen kesmişti. 

Bu intiharlardan sonra  başka intihar haberleri de geldiğinde bazı insanlar “neden intihar haberleri arttı?”  diye söylenir oldular. İntiharın bulaşıcılığı diye bir şey vardır. Çünkü intihar bir insanın çaresizken verebileceği bir tepkidir. İntihar eden kişi,  topluma yahut kendi çevresine ( bazı zaman direk kendisine) bir mesaj vermek ister. İntihar eden kişi görüldükçe diğer kişiler yaşamının çaresizliği içinde intiharı bir alternatif olarak düşünebilir, böylece o da intihar ederek  topluma sessiz ama keskin bir mesaj vermek isteyebilir. Ülkemizde etkisini hissettiren ve maalesef normal görülen ekonomik kriz ve tüm değerlerin altının boşaltılması, milyonlarca anti depresanlı, kredi kartı borcu olan , komşusuna veya çalıştığı insanlara güvenmeyen insan yarattı.  Bu iki intihar ve peşinden gelen veya gelecek intiharlar bu duruma verilen sessiz ama acı tepkilerdir. Belirtmek isterim ki bir babanın çocuklarını zehirlemesi hiçbir sebeple mantıklı görülemez, ancak o babanın neden bu hale geldiği konuşulmazsa kendi çocuklarını zehirleyen binlerce baba önlenemez. 

Şimdi son noktaya gelelim;  Girişte yaptığımız alıntının anlamı tüm  düşünme disiplinlerinin temel amacı insanın yaşamaya tutunma çabasını zenginleştirmesi olduğu gerçeğidir.   Türkiye’de medyaya daha çok yansımaya başlamış olan şiddet ve intihar haberleri bize bir şey söylüyor; Türkiye intihar ediyor, Türkiye kendi kendini dövüp öldürüyor çünkü  içinde bulunduğu şartlarda yaşamak gerçeği, onu rahatsız ediyor ama bunu değiştirecek gücü kendinde bulamıyor. Bu yüzden sessiz ve keskin anlık tepkiler veriyor.

Visits: 704
Hazır Site by Uzman Tescil