Ana Sayfa Türkiye 10 Kasım 2019 243 Görüntüleme

O ”Herkesin” Atatürk’ü… – Emre Karakaya

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının, 81. sene-i devriyesini yaşıyoruz. Büyük asker ve devlet adamı Atatürk, katıldığı onlarca savaş ve yaptığı eşsiz devrimler ile biz gelecek nesillerin “geleceğini de kurtardı”. Şahsen O’nu “anlamanın”, en az O’nu “anmak” kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Her biri bir yana saçılmış yoksul bir millete, önderliği ile uçak ürettiren O dehayı anlayabilmek, en öncelikli eylem olmalı.
Atatürk henüz hayatta iken, bir kısım “elit” tarafından, omuz omuza cephede savaştığı, aynı ülkü uğrunda her cefaya göğüs geren fedakar Türk milletinden soyutlanmak isteniyordu. Bu “korkunç” eylemi gerçekleştiren elit (!), bunu “devrimin gerçek sahibi” sıfatıyla yapıyor, milletin bağrından kopan Atatürk, Çankaya’da yalnızlaştırılıyordu. Oysa ki devrimlerin “gerçek sahibi”, devrimlerin en çok hak ve menfaati getirdiği Türk Milleti’nin ta kendisiydi, Türk Milleti’nin her bir ferdiydi.
Atatürk sağlığında Cumhuriyet için: “Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesidir.” demiştir. O cumhuriyet ki, her bir ferdin temel hak ve özgürlüklerinin yegane koruyucusudur. Cumhuriyeti, resmî devlet rejimi olarak seçen Atatürk’ü, koruma altına aldığı “kimsesizlerden” koparmaya çalışmak, aynı “kimsesizleri” cumhuriyet yerine, gaflet ve ihanet yuvası şer odaklarından medet umar hale getirmeye çalışmak, ancak ve ancak vatana düşmanlıktır.
O, “herkesin” Atatürk’üdür; Ayşe’nin, Mehmet’in, Salih’in, Aslı’nın, köylünün, çiftçinin, şehirlinin, hakkını arayanın, atanamayanın, dayısı olmayanın, sesi duyulmayanın ve “bilhassa kimsesizlerin” Atatürk’üdür. Daima da öyle kalacaktır. Aziz ruhu şad olsun.

Visits: 597
Hazır Site by Uzman Tescil