Ana Sayfa Türkiye 7 Kasım 2019 198 Görüntüleme

ABD’den Sonra Rusya Konvoyları da Sayılacak… – Ozan Akarsu

Abd’nin çekiliyorum kararından sonra bölgede değişen dengeler neticesinde bugün Rusya’nın adını daha fazla duymaktayız. Türk ordusunun güvenlik devriyeleri bile artık Rus askeri polisi ile beraber atılmakta.

Abd’nin çekilme kararı ve ypg’nin bazı bölgeleri Suriye ordusuna devretmesi ile Rusya, ülkenin kuzeyine daha fazla yerleşme fırsatını ele geçirdi. Zamanında ABD’nin kuruduğu kamplar yeni yapılar ile beraber büyütülmeye, hava üsleri de ek pistler ile beraber genişletilmeye başlandı.

Örneğin Ayn İsa’da pkk terör örgütü ve ABD’nin ortak kullandığı askeri üs Rusya tarafından bu bağlamda genişletiliyor. Barış Pınarı Harekâtındaki nihai hedeflerinden biri olan, ülkede stratejik bir değeri olan M4 otoyoluna nazır bu kasabadaki üs, diğer üslerden ayrı bir öneme sahip.

Artık bu üs Rusya ve pkk terör örgütünün ortak olarak işlettiği bir askeri üssü olacak.

Rusya’nın neredeyse 1 yıldır, Suriye ordusu ile ypg’nin entegrasyonu için müzakerelere aracılık ettiğini biliyorduk. Türkiye’nin operasyonu bu süreci hızlandırdı ve bugünkü noktaya gelindi.

Rusya’nın yeni bir Suriye ordusu kolordu örgütlenmesi içind ypg’yi yeniden dizayn etmesi gündemdeydi. Abd’nin kısmi olarak Suriye’den çekilmesi neticesinde çalışmalara başladı.

Bölgede Türkiye ile tıpkı Abd gibi bir saha faaliyeti yürüten Rusya, aynı şekilde pkk ile ortak kamplar kurmaya ve destek yollamaya başladı. Bu nedenle Rusya en az 40 tırlık ilk ikmal konvoyunu Ayn İsa’ya yolladı.

Anlaşılan o ki; bu güne kadar ABD’nin 60 bin tır, 5 bin uçaklık ikmalinin ardından Rusya’nın önce pkk terör örgütüne boğazdan geçireceği ticari gemileri sonra limanlardan ortak üslere giden tır konvoylarını saymaya başlayacağız.

Bu tır konvoylarına Türkiye tarafından göz yumulacağını düşünmüyorum. Düşünmek de istemiyorum.

Çünkü önce 120 sonra 150 saatlik çekilme kararına rağmen terör örgütünün saldırılarına kesmeden devam etmesi, ateşkes için yapılan anlaşmaları ihlal anlamına geliyor. Bu da operasyonun 2. safhasına geçiş için yeterli gerekçeyi sağlıyor.

Şu an bile Ayn İsa dolayında kasabaya yaklaşan muhalifler karşısında Rus askeri polisleri ve Suriye Ordusu askerleri Türk Ordusu ve Suriye Milli Ordusu karşısında pozisyon alıyor. Kasabanın semalarında Rus askeri helikopterleri yüklü bir şekilde uçarak, otoyola ve kasabaya daha fazla yaklaşılması halinde müdahale edeceği yönünde bir tutum takınmış gözüküyor.

Rusya ne yaparsa yapsın, bu işin sonunda tıpkı ABD gibi, örgütün Suriye ordusuna olan entegrasyonunu başaramayacak ve Türkiye’nin isteklerini kabul etmek zorunda kalacaktır. Yani sınır boyunda attığı ortak devriyeler ile Türkiye’yi oyalarken diğer hiçbir girişimden sonuç alamayacak.

Bunun da bilincinde olmalı ki; masaya güçlü oturmak için İdlib kartını oynamaya hazırlanıyor.

İdlib’teki HTŞ varlığını bahane ederek kapsamlı bir operasyona girişip Akdeniz kıyısındaki üslerinin tehdidini ortadan kaldırmak, Türkiye’yi daha fazla sığınmacı ile boğma tehdidi ile Fırat doğusundaki isteklerini de kabul ettirmeyi hedefliyor.

Unutmayalım. Bundan 3 – 4 yıl önce terör örgütünün siyasi kolları tarafından Türk Ordusu için burnunu sınırdan çıkaramaz, örgüt Fırat batısına geçerken mal mal bakar gibi cümlelerle itham ediliyordu fakat yaşadığı cenderelere rağmen Türk ordusu gerekli cevabı verdi.

Terör örgütü militanları Abd’den Rusya’ya koşarken adeta zamanla yarıştılar.

Ben Türk Ordusuna ne şart altında olursa olsun güveniyorum. Şimdilik yapılacak şey belli. Abd’den sonra Rusya konvoyları da sayılacak…

Visits: 684
Hazır Site by Uzman Tescil