Ana Sayfa Türkiye 4 Kasım 2019 171 Görüntüleme

Sosyalist Eğitim Sistemi Olarak Sovyetler Birliği – Berker Kocaoğlu

Lenin, Ekim Devriminden önce kara cehalet oranının %74’lere ulaştığı Rusya’da halkın eğitimini öncelikli politika olarak ele almış ve bunun için kendisinden sonra gelecek diğer sosyalist ülkelerin de örnek alacağı eğitim modelini, Marx ve Engels’in temellerini attığı şekilde, üstüne de bazı şeyler ekleyerek geliştirmiştir.

Sovyetler Birliği’nin devrim içindeki kurulma (İstiklal Mücadelesi) sürecinde Lenin’de aynı Mustafa Kemal gibi eğitimi savaştan sonraya bırakmamış ve bu yolda önemli adımlar atıp kararlar almıştır.

Savaştan sonraki döneme baktığımızda ise eski burjuva kökten gelen öğretmenlerle zor uzlaşıldığını bu nedenden ötürü sosyalist sistemin temel felsefi gerçekliği olan diyalektik materyalizme yönelik yeni öğretmenlerin yetiştirildiğini görüyoruz. Ayrıca ülkenin her yerinde halkı kara cahilliğinden arındırmak için kütüphaneler açılmış ve okuma-yazma yaygınlaştırılmıştır.  Sovyet Sosyalist eğitim sistemine baktığımız zaman öğrencilerin tek bir noktada yetiştirilmediklerini, sporun ve müziğin de önemli bir yere sahip olduğunu görürüz. Özellikle herkes için spor anlayışıyla birlikte gelen sporda kadın ve erkek eşitliği bunu anlamımıza büyük ölçüde yardımcı olur. Öyledir ki dönemin en iyi sporcuları, özellikle de jimnastikçileri Sovyetler Birliği’nde yetişmiştir. 

Visits: 179
Hazır Site by Uzman Tescil