Ana Sayfa Türkiye 29 Ekim 2019 303 Görüntüleme

Sağlıkta 3 Basamak – Oğuzhan Altın

Sağlıkta 3 Basamak Türkiye’de 2017 yılında hekimlere toplam başvuru sayısı 718 milyon 924 bin 809 kişi. Bu başvuruların içinde 1. basamak sağlık hizmetlerine yapılan toplam başvuru sayısı 235 milyon 135 bin 618. 2. ve 3. basamak sağlık hizmetlerine yapılan toplam başvuru sayısı ise 463 milyon 789 bin 191. Bu verilen kaynağı ise Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü.

Gördüğünüz gibi rakamlar çok büyük, 80 milyon nüfusu olan bir ülkede 718 milyon kişi hekime gitmiş yani yılda bir kişi ortalama 8-9 kere bir hekime gidip muayene olmuş burada asıl vahim olan durum ise muayenelerin yüzde 77’si 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşunda yapılmış.

Şimdi öncelikle 1. 2. ve 3. basamak sağlık sistemi nedir, ne anlama gelir ondan bahsedelim.

1. basamak sağlık hizmeti veren kurumlar daha çok ayakta teşhis ve tedavinin yapılabildiği, pratisyen hekimlerin ve Aile Hekimliği Uzmanlarının görev aldığı kurumlar olarak nitelendiriliyor, bunlar; Sağlık ocağı, ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezi, verem savaş dispanseri gibi. (Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi ve Nüfus Planlaması Kanunu’nun çıkarılması konusunda çalışmalar yapan halk sağlığı önderlerinden Prof Dr. Nusret H. Fişek’i başka bir yazımda anacağım.)

2. basamak sağlık kuruluşları ise ayakta ve yatarak teşhis ve tedavinin yapılabildiği, Uzman Doktorların görev aldığı, Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme, ultrasonografi gibi daha ileri tetkiklerin kullanıldığı kurumlar olarak nitelendiriliyor, bunlar; Eğitim ve araştırma hastanesi olmayan Devlet Hastaneleri, SSK hastaneleri.

3. basamak sağlık kuruluşları ise yatarak ve ayakta teşhis ve tedavinin yapılabildiği, Profesörlerin, Doçentlerin, Uzman Doktorların ve Asistanların görev aldığı, PET/MR, PET/CT, Genetik Testler gibi çok daha ileri tekniklerin kullanıldığı, Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleridir. İşte yukarıda verdiğim istatistikler ve bilgilendirmelerden sonra anlayabileceğiniz üzere Türkiye’de sağlık sisteminin en büyük sıkıntılarından biri halkın doğrudan 2. ve 3. basamak sağlık sistemine ulaşabiliyor olması.

Örneğin karnı ağrıyan bir hastamız var, hastamız hemen MHRS olarak adlandırılan Merkezi Hekim Randevu Sistemini açıyor ve tek tıkla bir iç hastalıkları “uzmanından” randevu alıyor, gidiyor muayene oluyor ve bir de ne öğreniyoruz hastamız meğer grip geçiriyormuş. Şimdi karnı ağrıyan hastamız bir “uzman” hekime görünerek neler oldu bir bakalım. Öncelikle diğer hastaların randevu alması zorlaştı, eğer aile hekimine gitse hiçbir ücret ödemeyecek iken 7 lira muayene ücreti çıktı, hekimin diğer hastalara ayırması gereken süreyi çaldı, devletin kaynaklarını boş yere kullandı. Tüm bu olanlardan sonra hastalarımız diyor ki 1 ay sonraya ancak randevu bulabildim evet doğru ama bunun nedeni bizzat hastaların kendisi. Peki tüm gerçekler ortadayken ne yapmalı? Sadece söylenmek olmaz değil mi? Türk gençliğinin en büyük vasıflarından biri en zor zamanlarda en iyi çözümleri üretmektir. Demek ki Türkiye’de bir çok sorunun çözümü maddiyattan geçiyor.

Şu an aile hekimine muayene olursanız hiçbir ek ücret ödemezsiniz, eğer 2. basamakta yani devlet hastanelerinde muayene olursanız 7 Türk lirası ücret reçetenize yansıtılırken, 3. basamakta yani üniversite hastanelerinde muayene olursanız 9 Türk lirası ücret reçetenize eklenir. Kurulması zaruri olan yeni sistemde aile hekiminin yönlendirmesiyle uzman doktorda muayene olan hastaların reçetelerine 6 Türk lirası, 3. basamakta muayene olan hastalara da 8 Türk lirası ücret yansıtılmalı. Oysa aile hekimine muayene olmadan 2. ve 3. basamak hastanelere giden hastalardan, hastane veznelerine 2. basamak için 25 TL, 3. basamak içinse 40 TL ücret yatırmaları istenmeli ve hastanelerdeki veznelere de kocaman puntolarla yazılmalı: AİLE HEKİMİ TARAFINDAN YÖNLENDİRİLEN HASTALARIN ÜCRET YATIRMASINA GEREK YOKTUR!

Nasıl maddi yükümlülük getiren uygulamalar trafikte etkili olduysa eminim ki kurguladığım bu sağlık sisteminde de etkili olacaktır, sanırım Türk milletinin anladığı en etkili dil: Para.

Visits: 89
Hazır Site by Uzman Tescil