Ana Sayfa Türkiye 20 Ekim 2019 257 Görüntüleme

Barış Pınarı Harekatı – Can BAYINDIR

9 Ekim’de Barış Pınarı harekâtıyla saatler 16 ‘yı gösterdiğinde Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Rasulayn’dan dumanlar ve patlama seslerinin yükseldiğine ilişkin haberlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan harekatın başladığını hem Türkçe hem İngilizce hem de Arapça tweetlerle duyurdu. Tel Abyad’da ki hedefler obüsler ile vurulduktan sonra harekat hava bombardımanlarıyla sürdü.Sınıra yakın hedeflerin temizlenmesinin ardından Türk askeri ve eski adıyla Öso olan  Suriye Milli Ordusu sınırı geçti.

Harekatın beşinci gününde  ABD’den gelen önemli bir heyet ile Türkiye arasında yürütülen görüşmelerin sonunda on üç maddelik bir mutabakat sağlandı.ABD ile yapılan görüşmeler sonrasında Barış Pınarı Harekâtı’na 120 saatlik ara verildi.

Türkiye’nin sınırların da var olan tehdidin yok edilmesine yönelik hedefinin sadece 32 km’lik bir derinlik olmaması lazım.Terör örgütü güneye çekildikçe peşinde gitmemiz lazım.

Güneye indikçe sınırlarımız da bir terör koridorunun bulunması bir terör devletinin kurulmasının olasılığı giderek azalacaktır çünkü güneye inildikçe demografik yapı bu ihtimallere uygun zemin bulundurmamakta ve bölge halkı olarak daha çok Arap yoğunluğu göze çarpmaktadır. Kaldı ki terör örgütünün Suriye’nin Kuzey’in de ki 3  kantonunda çok önemli sayıda Arap nüfusu bulunmakta.

Suriye merkez hükümetininde olası kuzeye yöneliş harekatı Pyd’yi hem kuzeyden hem güneyden bastırması terör örgütü’nün tasfiye edilmesinde çok önemli bir etken olacaktır. Herhalde Beşşar Esad kendi ülkesini kontrol etmek isteyecektir.Geçtiğimiz günlerde Suriye Dış İşleri Bakanı Velid Muallim, İdlip ile ilgili yaptığı açıklamaların yanı sıra PKK/YPG’ye de değindi ve ‘Anayasada federasyona yer yok ve Suriye’nin kırmızı çizgileri de var. Bölücülüğe izin vermeyiz. Federalizme izin vermeyiz’ mesajını ekledi.

Türkiye’nin antlaşmadan istedikleri

Türkiye için önemli olan madde 444 km lik sınır hattı boyunca terör unsurlarının 32 km derinliğe güneye çekilmesi olmuştur.Türkiye ve ABD, Ypg’nin elindeki ağır silahların toplanması, muharip mevzilerinin yok edilmesi ve güvenli bölge kurulması planında mutabık kaldı.

Türkiye’nin istekleri arasında güvenli bölgenin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolünde olması.Barış Pınarı Harekâtı’na, YPG’nin güvenli bölgeden 120 saat içinde geri çekilmesi için ara verilecek. Harekât, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacak.

Antlaşmada ki pürüzlerden birisi de terörist unsurların hangi bölgelerden çekileceği  ve güvenli bölgenin sınırlarının ne olacağına dair herhangi bir ifade yer almaması mutabakatın uygulanabilirliğine dair kuşkulara yol açıyor.

Bu sebeple taraflara yorumlamaya açık bir muğlaklık bırakan bu mutabakatı herkes kendi çıkarlarına göre lanse ediyor. Türk tarafı 32 km (20 mil) derinliğinde ve 444 km uzunluğunda güvenli bölgenin kurulacağını belirtip, bu alanı TSK’nın kontrol edeceğini söylemekte iken ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, mutabakattaki güvenli bölgeyi, “Türkiye’nin şu an faaliyet gösterdiği yerlerin 30 kilometre derinliği” olarak tanımlıyor.

Visits: 422
Hazır Site by Uzman Tescil