Ana Sayfa Türkiye 15 Ekim 2019 342 Görüntüleme

ABD ve Rusya’nın Barış Pınarı Hamlesi (I) – Ozan AKARSU

2020 yılında yapılacak başkanlık seçimlerine dair ivmenin kazanıldığı Abd’nin Suriye kuzeyinden aniden çekilme kararı vermesi, bölgedeki dengeleri bir anda değiştirdi.

Ama onun öncesinde Ağustos ayında başlayan, bizlerin ‘’oyalamaca’’ olarak nitelendirdiği tampon bölge ve hava – kadar devriyeleri sürecinin 9 Ekim’de Barış Pınarı harekâtıyla bittiğini belirtmek gerekir. Abd, istediği şekilde Türkiye’yi oyalayamamıştı ve Türkiye Harekât başlatmıştı.

Harekâtın başlamasından 5 gün sonra verilen çekilme kararı Abd açısından pek çok yeni girişimin ilk hamlesiydi. Bunu gören Rusya da kendi çıkarları doğrultusunda kolları sıvadı.

Suriye Ordusu ve Rusya’nın ülkenin kuzey sınır hattını Türkiye ve Muhaliflere kaptırmamak ve Fırat doğusuna tekrar geçerek verimli tarım arazilerini, petrol ve doğal gaz rafinerilini, hidroelektrik santrallerini ve sulama sistemlerini istiyordu. Daha önce Deyr Ez Zor yakınlarındaki Conoco gaz sahası yakınlarında bu doğrultuda bir girişimde bulunmuşlar ama Abd’nin bombardımanı sonucu ağır bir kayıp vererek geri çekilmek zorunda kalmışlardı.

Abd’nin bu net tavrı karşısında Helsinki’de devlet başkanları düzeyinde ele alınan Suriye’nin geleceğine dair örtülü bir mutabakatın gerçekleştiğini düşünüyorum. Öyle ki görüşmelerin hemen akabinde Rusya Sdf ve Şam yönetimi arasında müzakereler başladı. Zaten zaman zaman çeşitli görüşmeler vesilesiyle Sdf ve Rusya bayraklarını yan yana görüyor idik.

Çekilme kararından sonra bölgede bir başına kalan pkk, Rusya ile yürütülen müzakerelere hız verdi. Basınımızda çok yeni bir şeymiş gibi servis edilen bu durum, aslında malumun ilanından başka bir şey değildi.

Türk Ordusunun harekâtından önce masada yürütülen müzakereler, harekât ve çekilme kararı akabinde hemen anlaşmaya dönüştü ve Suriye Ordusu kuzeye ilerlemeye başladı. İlk etapta Suriye askerleri, Haseke şehrini tamamen ki burada kontrol ettikleri bir alan vardı, Resülayn güneyindeki Tel Tamer’de ve Ayn İsa’da Münbiç’in belirli noktalarında, Tabka şehri ve Tabka hava üssünde kontrolü sağladı. Eminim şu an SDF kontrolündeki Tel Rıfat’a da Rusya askeri polisi bizzat kendisi girecek ve bölgede bir hava alanı daha elde edecektir.

Eminim şu sıralarda diğer bölgelere girmek için Rusya ile beraber Suriye Ordusu sevkiyatları devam ediyordur.

Operasyonun ilk 5 günü Trump’ın kafa karıştıran twitleri karşısında, Rusya topyekûn bir sessizlik içindeydi ve bu durum herkesin kafasını karıştırdı. Bundan 1 yıl öncesine kadar pkk ve onun projesi Kürdistan için yüzlerce Suriye ve Rus askerlerini bile bombalamaktan çekinmeyen, 2 suriye jetini düşüren, 1 ay öncesine kadar konvoyla yardım gönderen Abd nasıl olmuştu da birden çekilmişti? Türkiye’nin Suriye’deki varlığına 3 yıldır karşı olan ve operasyonları amaçsızlaştırmak için sürekli uğraşan Rusya nasıl sessiz kalmıştı?

Öncelikle belirtmek isterim ki bu gerçek bir satranç idi. Anlayabilmek için uzun yıllar boyunca takip etmek gerekirdi. Şimdi her iki taraf açısından meseleye bakalım.

I. Bölümün Sonu. Devamı Yarın…

Visits: 341
Hazır Site by Uzman Tescil