Ana Sayfa Yazarlar 13.09.2019 332 Görüntüleme

Türkiye’nin Yeni Mülteci Göç Dalgası : İdlip Operasyonu

Rejim güçleri ve Rus hava desteği ile 2 yıldan beri Suriye ordusu İdlip’e yönelik askeri
operasyonları yürütüyor.Ancak İdlip’e yapılan operasyonlar Rusya’nın zaman zaman hava desteğini çekmesi ve Türkiye’nin İdlip’te bulunan gözlem noktalarının bulunması nedeniyle bu operasyonlar zaman zaman durmakta ve yavaşlamakta.Ayrıca Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin memnuyetine göre ve son günlerde yapılan güvenli bölge açıklamalarının operasyonun hızını siyasi gelişmelere göre hız kazandırıyor veya hafifletiyor.

8 yıldır süren iç savaşta Suriye ordusunun muhaliflere karşı zaferinin önünde duran son engel olan İdlip’e yapılan harekatta Suriye ordusunun hedefinde bölgenen bulunan muhalif unusurları temizlemenin yanı sıra Ürdün sınırından başlayıp Şam’ı İdlip’e bağlayan kara yolunun Hama kırsalındaki bölümünü de kontrol altına almak var.Bu uzun stratejik yol İdlip kırsalında Musul’a kadar uzanan bir başka otoyol ile kesişiyor.Suriye ordusunun amacı İdlip ve civarında ki bu stratejik kavşağı ele geçirmek. Bu bölgenin ihtiva ettiği stratejik yolun geleceği, Türkiye’nin bu bölgede desteklediği silahlı gruplar ve İdlip’teki durumu doğrudan etkileyecek olması gibi nedenlerle Türkiye için de çok önemli.

Sonuç olarak Türkiye’nin gözlem noktalarının biri Suriye ordusunun son birkaç gün içinde ele geçirdiği bölge içinde kaldı. Bizi insani açıdan ilgilendiren bir meselede bölgenen bulunan yüzbinlerce kişi operasyonun başlamasının ardından Türkiye sınırına yöneldi.Muhaliflerin kontrol ettiği yegane bölge olan İdlip’te yaklaşık 3 milyon 700 bin sivil yaşamakta.İç savaştan önce İdlib’in nüfusu 750 bindi şimdi 3.7 milyon… Evini yurdunu terk etmek zorunda kalanlar İdlib’e sığındı.

Halihazırda Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı 15 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla toplam 3 milyon 649 bin 750 kişi 3 milyon Suriyeli mülteciyi ağırlayan Türkiye, İdlib’de tırmanacak bir gerilimin Türkiye yönünde büyük bir mülteci akını yaratabileceğinden hepimiz hem fikiriz.
Türkiye genel toplamda ise 3.9 milyon mülteciye ev sahipliği yaparak dünyada en fazla sığınmacı barındıran ülke konumunda. İç savaş sebebiyle ülkesini terk eden 5.6 milyon suriyelinin 3.6 milyonu Türkiye’de geri kalanı AB ülkelerinde barınıyor. Suriyeli sığınmacılara 2011 yılından bu yana Türkiye’nin harcadığı para 40 milyar doları bulurken, İdlip üzerinden bir o kadar daha mültecinin gelmesi Türkiye’yi hem maddi açıdan hem de sosyolojik açıdan sıkıntılar günlerin beklediğini göstermekte.Bir diğer önemli sorun ise yeni gelen mülteci dalgasının hangi kamplara yerleştirileceği, ne kadarının büyükşehirlere göç edeceği.

antalyaninhaberi.com’a bizlere bu fırsatı sunduğu için teşekkür ediyorum yayın hayatımızda başarılar dilerim limandan ayrılıyoruz.

Visits: 69
Hazır Site by Uzman Tescil